Mobil Uygulama Kullanmak, Doğayı Nasıl Korur?

Mobil Uygulama Kullanmak, Doğayı Nasıl Korur?

Mobil Uygulama Kullanmak, Doğayı Nasıl Korur?

4 Kas 2023

mobil uygulama kullanarak doğayı korumak mümkün mü?
mobil uygulama kullanarak doğayı korumak mümkün mü?
mobil uygulama kullanarak doğayı korumak mümkün mü?

İnsanlığın kullandığı hemen her araç birer doğa kirletici olarak kabul edilebilir. Özellikle doğa tarafından hızla geri dönüştürülemeyen kaynakların zararlarından hepimiz haberdarız. İşte bu noktada teknolojinin bize sağladığı faydalardan bahsedebiliriz. İnternet teknolojisi, bilgi teknolojisi araçları ve günümüzde mobil uygulama kullanımı kaynakların efektif kullanımına dair oldukça önemli fırsatları da beraberinde getirdi. Bunların neler olduğuna genel bir bakış yapalım.

Kâğıt Kullanımı

Son yüzyılda geliştirdiğimiz araçların neredeyse tamamı, hayatımızı hem pozitif hem de negatif etkiledi. Beyaz selüloz bazlı kağıt da bunlardan bir tanesiydi. Ağaçlar kullanılarak, çeşitli kimyasalların yardımıyla üretilen bu kağıtlar, her ne kadar geri dönüştürülebilir olsalar da doğayı bir ölçüde tahrip ettiler.

Teknolojinin gelişip, bugün artık neredeyse tüm işlemleri bilgi teknolojileri aracılığıyla yapıyor olmamız, kağıt gereksinimi de azalttı. Statista verilerine göre, 1960’dan 2013’e kadar marjinal bir artış gösteren kağıt tüketimi, bu tarihten itibaren artışını tamamen durmuş görünüyor.

Çok basit bir örnek verecek olursak, artık perakende marketlere dağıtım yapan araç görevlilerinin kağıtlar değil, tabletler kullanıyor olması konuyu açıklamak için yeterlidir.

Benzeri örnekler elbette çoğaltılabilir. Defter biçiminde telefon rehberi kullanmıyor olmamız dahi bizim için önemli bir örnek sayılabilir.

Bu mobil uygulamalar kullanarak bir katman daha eklemek fena olmaz değil mi? Artık POS cihazlarının kağıt çıktılarına da ihtiyaç duymayabiliriz.

Neresinden faydalı olsak, o kadar iyi diyorsak; şimdi harekete geçebiliriz.

Petrokimya Ürünleri Kullanımı

POS cihazları ve plastik kartların üretimi için plastik ve silikat ve metal alaşımlar kullanılır. Bu maddelerin hemen hepsi doğa için ciddi kirleticilerdir.

Mobil uygulamaları kullanmak için bunların hiçbirisine gereksinim duymuyoruz. Mobil uygulama, zaten kullanmakta olduğumuz mobil cihazları kullanarak çalışıyor. Yani yeni bir petrokimya ürününe ihtiyacımız yok.

Ne kadar ciddi fayda sağlayabileceğimizin farkında mıyız?

Enerji Kullanımı

Mobil uygulamalar ile zaten enerji tüketmekte olan mobil cihazlarımızı kullanacak ve dikkate değer olmayan miktarda fazla enerji tüketeceğiz. Bunun dünya çapına yayılması halinde; “ne kadar önemli ki?” diyemeyeceğimiz kadar ciddi fayda sağlayabiliriz.

Veri Trafiği Kullanımı

POS cihazları ister istemez, kendilerine ait bir bant kullanmak ve veri iletişimi kurmak durumundadır. GSM ağları üzerinden sürecek bu işlem, önemli miktarda enerji ve veri trafiği anlamına geliyor olduğundan, ciddiye alınması gerekiyor.

Mobil uygulamalar yerleşik iletişim kanallarını kullandığından, çok küçük miktarlarda veri trafiği ve enerjiye mal olan iletişim süreçlerini oluştururlar.

Sonuç olarak, mobil uygulamalar; özellikle ödeme yöntemi olarak kullanılmaları halinde çok ciddi miktarda tasarruf elde edilmesini sağlarlar.

Biz CIOKurumsal olarak, bu alanda ciddi yatırımlar yaptık ve bunu sürdürüyoruz.

Sunduğumuz çözümlerin, ek kaynaklara ihtiyaç duymaması için gerekli geliştirmeleri yapıyor ve doğamız için üzerimize düşen payı yerine getirmeye çalışıyoruz.

Siz de bize katılmaz mısınız?