Kimler Yemek Kartı Kullanabilir?

Kimler Yemek Kartı Kullanabilir?

Kimler Yemek Kartı Kullanabilir?

7 Kas 2023

yemek kartı kullanmak için ne yapmalı
yemek kartı kullanmak için ne yapmalı
yemek kartı kullanmak için ne yapmalı

Yemek kartı, işletmelerin personellerine yan hak ödemesi yapmak için kullanabildikleri bir ödeme yöntemidir. Kredi kartları ile benzer bir yapıya sahip olan yemek kartları, geçmişte yemek çeki olarak kullanılmaktayken, günümüzde POS ile ödeme ve mobil uygulama ile ödeme biçiminde karşımıza çıkar. Kimler yemek kartı kullanabilir sorusu ise aslında ilk cümle içerisinde gizlidir. Ticari işletme sıfatı taşıyan tüm işletmeler, personelleri için bu kartları temin edebilir ve kendi belirleyecekleri miktarda bakiye yüklemesi yaparak yan hak ödemesi yapabilirler.

Yemek kartlarının operasyonel avantajlarının yanında, en dikkat çeken özelliği; devlet teşvikleridir. Yan hakları yemek kartı ile ödeyen işletmeler, her personel için ödedikleri hakların günlük; 121TL kadarını vergi ve primden istisna tutabilirler. (2023 Temmuz – Aralık dönemi) İşletme, dilediği kadar personel için kart çıkarabilir veya mobil uygulama kullanıcı tanımlaması yapabilir. Biz CIOKurumsal olarak dakikalar içerisinde fiziksel kart veya mobil uygulama kullanıcı tanımlaması yapabiliyoruz. Bu sayede, işletmeler, çok hızlı şekilde çözümlerimizi kullanmaya başlayabiliyor.

Hangi İşletmeler Yemek Kartı Kullanabilir

Yemek kartları, ticari işletmeler tarafından kullanılabilir. Bununla birlikte, kamu iktisadi teşekkülleri ve sivil toplum kuruluşları da yemek kartı kullanarak yan hak temininde bulunabilir. Yani sadece kar amaçlı ticari işletmeler değil, personel çalıştıran tüm tüzel kişiliklerin bu sistemi kullanabilmesi mümkündür.

·        Ticari işlemeler (Şirketler ve gerçek kişi işletmeleri)

·        Kamu iktisadi teşekkülleri

·        Yerel yönetimler

·        Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar (Dernek ve vakıflar)

·        Yemek kartı ile personellerine ödeme yapabilirler.

Yemek kartları ile ilgili düzenleme; Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik içerisinde yer alır ve dayanağı; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’dur.

Yemek Kartı Sahibi Olmak İçin Ne Yapılır?

Yemek kartı sahibi olmak veya başka bir deyişle, yan hak ödemelerini yemek kartı ile yapabilmek için yapmanız gereken, CIOKurumsal müşteri destek birimine ulaşmaktır. Sizin için uygun koşullarla yan hak ödemesi yapabileceğiniz çerçeveyi birlikte hazırlıyor ve en kısa zamanda kullanmaya başlamanızı sağlıyoruz.

Ayrıca dilerseniz şirketinize ait araçlar için CIOPetrol kart kullanabilir ve akaryakıt harcamalarınızı tek merkezden yönetebilirsiniz. CIOPetrol, Türkiye’deki tüm OPET istasyonlarında geçerlidir.