Günlük Yemek Bedeli İstisnası KDV dahil 121 TL'ye yükseltildi

Günlük Yemek Bedeli İstisnası KDV dahil 121 TL'ye yükseltildi

Günlük Yemek Bedeli İstisnası KDV dahil 121 TL'ye yükseltildi

3 Kas 2023

yemek kartı vergi istisnası
yemek kartı vergi istisnası
yemek kartı vergi istisnası

Yemek kartı kullanıcısı firmaların vergiden istisna tutulacak yan hak ödemeleri, 2023 yılı için 121 TL’ye yükseltildi. Bu kapsamda firmaların Günlük Yemek Bedeli KDV dahil 121 TL'ye kadar vergiden istisna tutulacak. Bununla birlikte, KDV süreçlerinin de atlanıyor olması, işletmeler için vergi boyutunda önemli bir avantaj haline gelecektir. 1 Temmuz 2023 itibariyle düzenlenen miktarın 1 Ocak 2024’te itibaren Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen oranda artması bekleniyor.

Vergi İstisnası Ne Anlama Geliyor?

Personellerin bordrolarında yer alan tüm ödemelerin, belirli vergiler ve harçlara tabi tutulması söz konusudur. Prim veya yan hak olarak ödenmesi fark etmeksizin, her ödeme;

  • SGK Primi (İşçi ve işveren hisseleri)

  • Damga vergisi

  • Gelir vergisi

Artırımlarına tabidir.

Yani yapılan ödemelere, bu ödemelerin nispetinde vergi ve harç eklenir. Yemek kartlarının kullanılması durumunda ise günlük 121TL’ye kadar yapılan yan hak ödemeleri bu vergi ve harç kalemlerinden istisna tutulur.

Yemek Kartı ile Yan Hak Ödemesi Ne Kadar Avantaj Sağlıyor?

5 personeli olan ve günlük 121TL yemek ödemesi yapan bir işletmenin 26 gün mesai yaptığı varsayıldığı koşullarda, aylık prim ve vergi avantajı; 1.974TL olarak hesaplanır. Personel sayısı arttıkça, doğal olarak elde edilecek avantaj da artacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, 121 TL üzerindeki yan hak ödemelerinin vergiden istisna olmayacağıdır. 121TL’ye kadar olan kısmı istisna tutulup, yapılacak fazla ödemeler vergi ve prime tabi olacaktır.

Bu hesaba göre, küçük işletmelerin dahi bu yöntem sayesinde önemli avantajlar elde edebileceklerini söylemek mümkündür.

Hangi İşletmeler Yemek Kartı Kullanabilir?

Yemek kartı kullanmak için herhangi bir şart yoktur. Vergi levhasına sahip olan tüm işletmeler, personel sayısına bakılmaksızın yemek kartı veya diğer ismi ile yemek çeki kullanabilir.

CIOCard, müşterisi olan yemek kartı kullanıcısı firmalar; yapacakları sözleşmelerle, diledikleri sayıda personel için fiziksel veya sanal karta sahip olup, anlaşmalı üye işyerlerinde bunları kullanabilirler.

Yemek Kartları Hangi İşyerlerinde Geçerlidir?

CIOCard, Türkiye genelinde pek çok restoran, kafe ve markette geçerlidir. Üye işyerleri hakkında güncel bilgiye internet sitemizden veya müşteri destek hattımızdan erişebilirsiniz. Ayrıca firmamız, kart kullanıcısı olarak sözleşme yaptığı kurumların bulundukları konumda yer alan işletmelerle de özel anlaşmalar yapmakta ve kartların buralarda da geçerli olmasını temin etmektedir.

Genişleyen anlaşmalı üye işyeri ağımız ve avantajlı tekliflerimizle tanışmak için bize hemen ulaşın. Sizin için en uygun çözümleri geliştirecek ve en kısa sürede kullanmaya başlamanızı sağlayacağız.