Akaryakıt kartı nedir?

Akaryakıt kartı nedir?

Akaryakıt kartı nedir?

1 Kas 2023

akaryakıt kartı
akaryakıt kartı
akaryakıt kartı

Akaryakıt kartı, işletmelerin araçlarına takılacak bilezik veya kart ile anlaşmalı akaryakıt istasyonlarından, taşıt tanıma sistemi ile dolum yapabilmesini sağlayan sistemdir. Bu sistemde, anlaşmalı akaryakıt istasyonları ile kart kullanıcı firma arasında, kart sağlayıcı firmalar bulunur. CIOPetrol gibi markalar, akaryakıt firmaları ile özel anlaşmalar yaparak, kart kullanıcısı firmalar için tanımladıkları kartların kullanımını sağlar. Bu sayede kart kullanıcısı firma, herhangi bir ek yükümlülük söz konusu olmadan dolum yapabilir ve yakıt sistemini gelişmiş bir arayüz üzerinden izleyebilir.

Akaryakıt Kartları Hangi Firmalar için Uygundur?

Akaryakıt kartlarını kullanacak firmalar için vergi levhasına sahip olmak dışında bir ek yükümlülük söz konusu değildir. Bu firmalar kartlarını veya bileziklerini, kart sağlayıcı firma ile yapacakları sözleşmeye müteakip şekilde hemen alabilirler. Akaryakıt kartı sistemi kapsamında bilezik takma işlemi gibi süreçlerin tamamı, saplayıcı firmanın sevk ve idaresinde kolaylıkla gerçekleşir. Ayrıca bu sistemde araç sayısı sınırı da söz konusu değildir.

Akaryakıt Kartı Sahibi Olmak İçin Süreç Nedir?

Akaryakıt kartı sahibi olmak isteyen işletmeler sırasıyla aşağıdaki yolu takip edebilirler.

·        CIOKurumsal ile iletişime geçip talepte bulunmak

·        İşletmeye uygun çalışma sistemine karar vermek

·        Sözleşmelerin imzası

·        Araçlara bilezik takılması

Bu süreçlerin ardından belirlenen vade aralıklarında ödemelerin yapılması, sistemin kullanılmaya devam etmesi için yeterli olacaktır.

Akaryakıt Kartları Hangi İstasyonlarda Geçerlidir?

CIOPetrol akaryakıt kartı sistemi, Türkiye’deki tüm Opet istasyonlarında kullanılabilir. İstasyonun Opet olmasının dışında, konum farkı söz konusu değildir.

CIOKurumsal, CIOPetrol kartın, daha fazla akaryakıt markasının taşıt tanıma sisteminde geçerli olması için çalışmalarını devam ettirmektedir. Çok yakında, ülke çapında pek çok akaryakıt markasında kullanılabilir olmayı planlıyoruz.

Hali hazırda CIOPetrol kullanabileceğiniz Opet İstasyonları listesine göz atararak, size yakın istasyonu görebilirsiniz.

Akaryakıt Kartlarının Avantajları Nelerdir?

Akaryakıt kartlarının en önemli avantajıi kuşkusuz araçtan inmeden dolum yapabilmektir. Çok hızlı bir süreç olması bakımından, işletmelerin operayson süreçlerini kısaltan bu özellik, sistemin en beğenilen avantajıdır. Bunun yanında, aşağıdaki avantajlar petrol kartı sisteminin diğer avantajları olarak sıralanabilir.

·        Yakıt Harcamalarının Kontrolü: Akaryakıt kartları, sürücülere yakıt harcamalarını daha iyi kontrol etmelerine yardımcı olur. İşletmeler, bu kartları kullanarak sürücülerin yakıt harcamalarını izleyebilir ve raporlar alabilirler.

·        Vergi Avantajları: Bazı ülkelerde, akaryakıt kartları işverenlere vergi avantajları sağlayabilir. İşverenler, sürücülerine akaryakıt kartları sağlayarak gelir vergisi avantajları elde edebilirler.

·        İşletme Maliyetlerinin Düşürülmesi: İşletmeler, akaryakıt kartları kullanarak nakit akışlarını düzenleyebilir finans yönetimi için daha fazla esneklik elde edebilirler.

·        Yakıt Verimliliği Teşviki: Akaryakıt kartları, sürücüleri daha fazla yakıt verimliliği sağlamak için teşvik edebilir. Dijital olarak izlenen harcamalar sayesinde verimlilik analizi kolaylıkla yapılabilir.

·        Acil Durum Hizmetleri: Bazı akaryakıt kartları, sürücülere acil durum hizmetleri sunabilir, böylece araçları yakıtla ilgili sorunlar yaşadığında destek alabilirler. Tabii bu hizmet, hizmet sağlayıcı firmanın protokolleri ile bağlıdır.

·        İndirimler ve Ödüller: Bazı akaryakıt kartları, kullanıcılarına indirimler veya ödüller sunar. Bu, sürücülerin yakıt harcamalarını düşürmelerine veya ek faydalar kazanmalarına yardımcı olabilir. Ödül ve indirim sistemi, kart sağlayıcı firma ile kart kullanıcı firma arasında yapılacak anlaşmalar ile akaryakıt firmasının protokollerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

·        Filo Yönetimi: İşletmeler, filolarını yönetmek ve araçlarını izlemek için akaryakıt kartlarını kullanabilirler. Bu, filo operasyonlarını daha verimli hale getirir.